Παρασκευή 29 Αυγούστου 2008

ΝΙΚΗ ΑΓΚΑΘΙΑΣ - ΠΑΤΡΙΔΑ 0-0

Όταν σε ένα ποδοσφαιρικό αγώνα το τελικό αποτέλεσμα είναι 0-0, μπορεί για τον περισσότερο κόσμο να καταχωρείται στα “αδιάφορα” παιχνίδια και να μην λέει πολλά. Ωστόσο το σκορ της φιλικής αναμέτρησης που πραγματοποιήθηκε στην Αγία Τριάδα την Τετάρτη 13 Αυγούστου μεταξύ της Νίκης Αγκαθιάς και Πατρίδας, δεν είχε καμμιά σημασία για τους προπονητές των ομάδων, Νίκο Παπανώτα και Τόλη Τερζή, οι οποίοι είχαν μια καλή ευκαιρία  να βγάλουν χρήσιμα συμπεράσματα για την κατάσταση στην οποία βρίσκονται οι ποδοσφαιριστές τους.
Για τους «κιτρινόμαυρους» (Πατρίδα) ήταν ένα από τα πιο δυνατά τεστ της προετοιμασίας τους, ενώ για τους «ασπρόμαυρους» (Νίκη) ήταν ένα παιχνίδι που έδειξε ότι “δένουν” ως ομάδα. Στο πρώτο 45λεπτο (όταν ο προπονητής της Νίκης ξεκίνησε τον αγώνα με τους λεγόμενους “εφεδρικούς”)  η Πατρίδα έμοιαζε να ήταν καλύτερη, δημιουργώντας μάλιστα δύο πολύ καλές ευκαιρίες με πρωταγωνιστή το Μάκη Σπανό. Στην επανάληψη, η Αγκαθιά άλλαξε σχεδόν όλη την ενδεκάδα (ο μοναδικός που συνέχισε να αγωνίζεται ήταν ο Στογιαννόπουλος), δείχνοντας σαφώς καλύτερη εικόνα απ’ ό,τι στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι πίεσαν ασφυκτικά την Πατρίδα, ωστόσο το μόνο που τους έλειπε, ήταν οι ευκαιρίες για γκολ, ενώ κάποια σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή δεν βρήκαν στόχο.
Γενικότερα, το συμπέρασμα που μπορεί να εξαχθεί από το συγκεκριμένο φιλικό αγώνα είναι ότι η Νίκη βρίσκεται σε καλό δρόμο.

Η σύνθεση της Νίκης Αγκαθιάς: Κωτσιόπουλος, Στογιαννόπουλος, Ξαφέτης, Πολυζόπουλος Κ., Πολυζόπουλος Π., Χατζόπουλος Β., Ματσούκας, Παπαδόπουλος, Γερμανίδης, Κούκλης, Μουσενίκας.
Στο β΄ αγωνίστηκαν: Λουκάς, Πολυζόπουλος Γ.K., Χατζόπουλος Μ., Τσέος, Μελιόπουλος, Διτσόλας, Μαλλούς, Μηλιώτης, Μαντής